Απέμεναν 5 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα των Μπακς με τους Ρόκετς, όταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε υπερβάλλοντα ενθουσιασμό στην διεκδίκηση ενός ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να υποπέσει στο 6ο του φάουλ πάνω στον Καπέλα. Μία βραδιά που τον βρήκε να κάνει triple-double με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ, έχοντας μία επίδοση που είχε να εμφανιστεί σε πρεμιέρα στο ΝΒΑ 53 χρόνια είχε φτάσει στο τέλος της.

Ξέροντας ότι μόλις είχε αποβληθεί, η απογοήτευση ήταν εμφανής στο πρόσωπό του. Ήξερε ότι είχε μόλις κάνει την αποστολή της ομάδας του ακόμα πιο δύσκολη.

Ήμουν εκνευρισμένος, δεν θα πω ψέματα. Προφανώς ήταν ένα χαζό έκτο φάουλ, αφού θα μπορούσα να το αποφύγω. Ήταν όμως η πρεμιέρα της σεζόν. Ήμουν ενθουσιασμένος” δήλωσε ο ίδιος για την συγκεκριμένη φάση. Το φάουλ του Γιάννη φάνηκε να κόβει την φόρα των Μπακς, που μόλις είχαν ολοκληρώσει ένα σερί 10-0 και ήταν μπροστά στο σκορ με 101-95, έχοντας επιστρέψει από το -16. Τι θα έκαναν χωρίς τον MVP τους στο τέλος του αγώνα απέναντι στους Ρόκετς; Η απάντηση δεν άργησε να δοθεί: Θα έδειχναν χαρακτήρα.

ΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗ ΤΟΝ ΛΟΠΕΖ

Οι Μπακς θα μπορούσαν να καταρρεύσουν. Ο καλύτερος παίκτης τους – που τυχαίνει να είναι ο MVP της περσινής σεζόν – βρισκόταν στον πάγκο με 6 φάουλ. Απέναντί τους ήταν οι Ρόκετς των… δύο προηγούμενων MVP του ΝΒΑ, Τζέιμς Χάρντεν και Ράσελ Γουέστμπρουκ. Αντ’ αυτού, το Μιλγουόκι όχι μόνο δεν επηρεάστηκε, παρά συσπειρώθηκε, φτάνοντας στη νίκη με 117-111. Και το έκανε παίζοντας… διαφορετικά.

Με τον Γιάννη εκτός παρκέ, οι Μπακς επέστρεψαν στα βασικά. Διάβασαν το παιχνίδι, χτύπησαν κάθε μις-ματς. Την αρχή έκανε ο Μίντλετον, ο οποίος ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο έπειτα από σκριν που δέχθηκε μακριά από την μπάλα, εκμεταλλευόμενος την λάθος άμυνα του Χιούστον. Ακολούθως η μπάλα έπαιξαν μέσω του Μπρουκ Λόπεζ, ο οποίος άφησε στην άκρη τα τρίποντα από τα 9 μέτρα (τουλάχιστον για 5 λεπτά) και πόσταρε συνεχώς τους κοντύτερους αντιπάλους του.

Όταν ο σέντερ των Μπακς δεν σκόραρε (σημείωσε και τους 11 πόντους του στην 4η περίοδο, 6 από αυτούς στο τελευταίο 5λεπτο), δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του: Ένα τρίποντο του Μάθιους ξεκίνησε από δικό του ποστάρισμα, το ίδιο και ένα σουτ από τα 5.5 μέτρα του Ιλιάσοβα. Ακόμα και το τρίποντο του Μίντλετον νωρίτερα ξεκίνησε από την προσπάθεια των Ρόκετς να μην αφήσουν τον Λόπεζ να ποστάρει, με αποτέλεσμα να μπερδευτούν στις αλλαγές στα σκριν μακριά από τη μπάλα. Οι Ρόκετς δεν βρήκαν ποτέ την απάντηση και, μοιραία, υποκλίθηκαν.

ΝΙΚΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟΝ MVP ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ

Είναι υπερβολικό να σταθεί κάποιος στο αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα της σεζόν, όταν ακολουθούν άλλα 81 παιχνίδια. Τόσο οι Μπακς, όσο και οι Ρόκετς έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους. Οι Μπακς πρέπει να βρουν έναν τρόπο να καλύψουν όσα πρόσφερε ο Μάλκολμ Μπρόγκντον και οι Ρόκετς έναν τρόπο να χωρέσουν μαζί τους Τζέιμς Χάρντεν και Ράσελ Γουέστμπρουκ. Ακόμα κι έτσι όμως, το γεγονός ότι οι Μπακς νίκησαν σε έναν εκτός έδρας αγώνα μία από τις καλύτερες ομάδες της Δύσης με τον Γιάννη στον πάγκο δείχνει πολλά για τον χαρακτήρα τους.

Οι Μπακς έδειξαν άμεσα αντανακλαστικά όταν αποβλήθηκε ο Γιάννης και προσάρμοσαν το στυλ παιχνιδιού τους. Έβαλαν τον Λόπεζ να θυμηθεί τα νιάτα του και την εποχή που όταν αγωνιζόταν στους Νετς ήταν ένας από τους καλύτερους σέντερ στο ΝΒΑ στο παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι. Έπαιξαν στοχευμένα και αγωνίστηκαν σαν να παίζουν σε αγώνα playoffs. Η χημεία τους – αφού έκλεισαν το ματς με τα 4/5 της πεντάδας τους να είναι στην ομάδα από πέρυσι, συν τον πολύπειρο Μάθιους – και το ένστικτο της αυτοσυντήρησης βοήθησε ώστε να πάρουν μία νίκη ψυχολογίας. Δεν παύει βέβαια να είναι ακόμα Οκτώβριος. Υπάρχουν μπροστά 7-8 μήνες μπάσκετ για το Μιλγουόκι, που έχει ως στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Πρεμιέρα της σεζόν ή όχι, πάντως, οι Μπακς έδειξαν σε όλο το ΝΒΑ ότι σκοπεύουν να παλεύουν κάθε βράδυ και κόντρα στον οποιονδήποτε αντίπαλο. Με ή χωρίς τον Γιάννη. Και αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα.