Με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Ολίνα Ανδρίτσου που πέτυχε 16 γκολ, η Αναγέννηση Άρτας νίκησε 33-22 τον Εθνικό στην Κοζάνη,  για την 6η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Α1 Χάντμπολ Γυναικών.  Η ομάδα της Άρτας, που αγωνίστηκε με εννέα παίκτριες, ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας στην άνετη νίκη.  Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Εθνικός από το 45 και μετά πέτυχε μόνο ένα γκολ.

Άλλη μια νίκη για το πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα της Νέας Ιωνίας καθώς επικράτησε και του Αθηναϊκού Βύρωνα με 35-13.

Η ομάδα της Ιωνίας έδειξε από την αρχή την υπεροχή της και δεν άφησε  κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.
Η Βέροια 2017 επικράτησε 26-15 του Μ. Αλέξανδρου Γιαννιτσών και παρέμεινε στην κορυφή του 3ου ομίλου, της Α1 Γυναικών. Η ομάδα των Γιαννιτσών άντεξε μόνο ένα ημίχρονο με το σκορ στο 10-8, έχοντας ως πρωταγωνίστριες τις αδερφές Τροχίδου.

Στην επανάληψη όμως η Βέροια ανέβασε ρυθμό και 5 λεπτά πριν τη λήξη βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 10 γκολ (23-13), φτάνοντας τελικά στη νίκη.
Άνετη νίκη και για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 35-12 του Α.Ο. Προσοτσάνης Δράμας τερματίζοντας στην 1η θέση του Β’ Ομίλου.

Έτσι ο Δικέφαλος του Βορρά πέρασε στην ημιτελική φάση. Οι παίκτριες του Πελεκίδη επέβαλαν το ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με 10 γκολ διαφορά (18-8), με το εύρος να φτάνει ακόμα και στο +18 (28-10), 10 λεπτά πριν από τη λήξη.

Τα φιλμ των αγώνων της 6ης αγωνιστικής

• ΠΑΟΚ- Α0 Προσοτσάνης 35-12

Τα πεντάλεπτα: 5-3, 7-3, 9-4, 12-7, 14-8, 18-8 (Ημχ), 20-8, 23-9, 24-10, 28-10, 31-11, 35-12

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Γκάτζιου 3, Κουκμίση 2, Νίκολιτς 7, Χατζηπαρασίδου 8, Παναγιωτίδου 1, Μπελέσκα 3, Καραχαρίση, Σεβδίλη 8, Γιοβάνοφσκα, Μεντεσίδου, Τσικνάκη, Στογιάνοβιτς 3, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Κατσούμη

Α.Ο. Προσοτσάνης (Δρανόβαλης): Ράτσικα, Κατσιγιάννη, Παύλου 1, Λαζαρίδου 1, Σεβδίλη 6, Κυριακίδου, Κοτίδου, Αμβροσιάδου 4, Μελαδίνη, Σπυρίδου, Ιωαννίδου, Δικμάνη, Τσαλκίδου, Σπυριδοπούλου, Τσιαμούρα

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης-Παπούλιας Δίλεπτα: 1/2, Πέναλτι: 2/3, 3/3

• Βέροια 2017-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 26-15

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-4, 7-4, 8-5, 9-8, 10-8 (Ημχ) 13-8, 14-9, 18-11, 20-11, 23-13, 26-15

Βέροια 2017 (Παυλίδης): Μερλίδη 2, Εμμανουηλίδου 2, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Καμπόιμ, Ζενέλι 3, Κωστοπούλου 4, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου 2, Χοτοκουρίδου, Καμπά 2, Λύτρα, Νούσια 3, Βασιλειάδου 3, Νταβίντοβιτς 3

Μέγας Αλέξανδρος (Σαράφης): Παπαφώτη, Πυριτίδου, Τροχίδου Χ. 8, Τροχίδου Ε. 5, Πλιόγκα, Πατσάνη, Μαντζίρη, Πέγιου, Τρελοπούλου, Αναστασίου 1, Κοτζαχρήστου, Τομίδου

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος Δίλεπτα: 1/4, Πέναλτι: 2/2, 0/3

• Εθνικός Κοζάνης-Αναγέννηση Άρτας 22-33

Εθνικός (Παπαδόπουλος): Α. Φλώρου, Γκιάτα 9, Αθανασιάδου 4, Μουρατίδου 4, Καραγιάννη, Καραγιαννίδου 4, Πετράκη, Ανεστάκη, Τσάπτση, Ιωαννίδου, Καραγιώργου, Βέττα, Καραδήμου, Αλεξανδρίδου, Λαθούρα, Χατζηευστρατίου

Αναγέννηση (Τσέλιος): Β.Θεοδοσοπούλου, Μ.Θεοδοσοπούλου, Παπακοσμά 1, Ανδρίτσου 16, Μούρνου 7, Σκάρα, Τσιομπάνου 6, Σπυριδοπούλου 3, Καλιακάτσου

Διαιτητές : Πήτας-Καζαντζίδης Δίλεπτα: 5/1, Πέναλτι: 0/2, 8/8

• Ο.Φ.Ν.Ιωνίας – Αθηναϊκός Βύρωνα 35-13

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 7-1, 9-2, 13-2, 16-5, 20-7 (ημχ.) 21-8, 24-10, 27-10, 29-12, 33-12, 35-13

Ο.Φ.Ν.Ιωνίας (Ζιβούλοβιτς): Μανιά 3, Φράγκου 1, Νοροτσέα 3, Πανούση, Καραμάνου 1, Καρέλα 3, Μακρή, Αργυροπούλου 7, Ντιμτσούδη 2, Κεπεσίδου, Κολλύρη, Διακογιάννη, Χαριτίδη 4, Κοτρώτσιου 3, Ζηνωνίδου 2, Στουγιαννίδου 6.

Αθηναϊκός (Τζουανόπουλος): Κοτσαμπουϊκίδου, Δελατόλα, Δημακέα, Μάκρογλου Β., Παπουτσιδάκη 5, Ταράση, Κούρου 2, Μαργέτα 1, Μπαράκου, Μάκρογλου Χ., Μητροπούλου, Λάσκου 1, Βαρούχα, Παπαδημοπούλου 4, Συκιωτάκη.

Διαιτητές: Γιαβρούτας-Λεφάκης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/1-5/6, Κόκκινη: 51:57 Παπουτσιδάκη (τρία δίλεπτα).